Słowo „inwestycyjny” bezpośrednio kojarzy się z pomnażaniem środków pieniężnych. Inwestycyjny może być fundusz.
Fundusz inwestycyjny to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę w zarządzaniu swoimi oszczędnościami. Inwestorzy, którzy nie dysponują wystarczającym poziomem wiedzy na temat rynku kapitałowego, aby inwestować indywidualnie mogą powierzyć swoje środki specjalistom z TFI.
Przy inwestowaniu w fundusz inwestycyjny bardzo ważna jest dywersyfikacja portfela.
Coraz częściej towarzystwa inwestycyjne tworzą w ramach tzw. „parasola” jeden fundusz inwestycyjny, a w jego ramach kilka lub kilkanaście subfunduszy. Taka konstrukcja prawna pozwala na wygodniejszą dywersyfikację. Dlaczego zróżnicowanie portfela jest aż tak ważne? Inwestowanie w fundusz inwestycyjny, który lokuje swoje aktywa w akcje nie daje pewności, że zapewni on dodatnią stopę zwrotu – jest bardzo ryzykowany. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko inwestycyjny zaleca się, aby środki inwestycyjne były ulokowane zarówno w funduszach inwestycyjnych ryzykowanych (agresywnych), ale także w tych bezpiecznych np. obligacji. Należy jednak pamiętać, że dywersyfikacja nie uchroni inwestora na 100 % od poniesionych strat, ale może je w sposób zdecydowany zmniejszyć.
Fundusz inwestycyjny powinien być wybrany w oparciu o: zalecany horyzont inwestycyjny, poziom ryzyka inwestycyjnego, ale również politykę inwestycyjną.