Kredyt na samochód jest jednym z najczęściej udzielanych zobowiązań finansowych. Potwierdza to również fakt, że rzadko kiedy, nam, konsumentom, udaje się odłożyć całą sumę pieniędzy, by sfinansować zakup samochodu. Skoro tego typu kredyty są tak popularne, warto wiedzieć, jakie mogą być najkorzystniejsze warunki ich pozyskania i od czego one zależą.
Kredyt na zakup samochodu – dostępne opcje
Na początek przypomnijmy, jakie są podstawowe rodzaje kredytowania zakupu samochodu. Kredyt samochodowy może mieć przede wszystkim formę kredytu celowego. Obejmuje on zatem wyłącznie sfinansowanie zakupu samochodu – w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, który można przeznaczyć na dowolny cel. Co ważne, dysponowanie wkładem własnym nie jest w tym przypadku konieczne. Inna opcją jest tzw. kredyt balonowy. Tu konieczne jest uiszczenie wkładu własnego. Kredyt spłacany jest ratalnie, a ostatnią ratę stanowi tzw. rata balonowa o wartości 20-30% całego zobowiązania. Do dyspozycji mamy również kredyt samochodowy 50/50 – połowa wartości kredytu wpłacana jest od razu, a druga połowa zobowiązania rozkładana na raty.
Każda z tych opcji z pewnością będzie miała swoich zwolenników. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę zakup samochodu dla osoby prywatnej, który ma być użytkowany przed dłuższy czas, z wielu względów najkorzystniejszym rozwiązaniem okaże się celowy kredyt samochodowy.
Celowy kredyt samochodowy
Kredyt celowy, przeznaczony na sfinansowanie zakupu samochodu, to najdogodniejsza i najtańsza opcja kredytowa na rynku. Szczególnie jeśli chodzi o nowe samochody. Jest tak przede wszystkim dlatego, że bank ustanawia szereg zabezpieczeń, które stanowią dla niego dość solidny parasol ochronny przed niespłaceniem zobowiązania. Głównie z tych względów wartość oprocentowania celowego kredytu na zakup samochodu będzie stosunkowo niska. Oczywiście różni się ona w zależności od podmiotu, który kredytu udziela, ale jedne z niższych RRSO na rynku maja wartość 5-6%.
Co ma wpływ na wysokość kosztów kredytu na samochód?
Zaciągając kredyt samochodowy, sfinansować możemy zakup pojazdu zarówno nowego, jak i używanego. Wiek samochodu to podstawowa zmienna, która ma wpływ na koszt kredytu – im jest on starszy, tym więcej kredyt będzie nas kosztować. Poza tym, niektóre banki nie udzielają środków na zakup pojazdów starszych niż 10 lat lub wprowadzają restrykcje czasowe w spłacie zobowiązania. Druga, istotna sprawa, która wpłynie na koszt kredytu, to wkład własny. Wniesienie części wartości samochodu w postaci wkładu własnego znacząco obniża ogólny koszt kredytu.