Lokaty terminowe oraz rachunki oszczędnościowe są dostępne w ofercie praktycznie każdego banku. Pozornie niewiele się od siebie różnią. Zarówno jeden i drugi produkt nadaje się do gromadzenia nadwyżek finansowych. W zależności od naszych możliwości jedna z opcji będzie dla nas lepsza od drugiej.
Lokata terminowa, czyli depozyt, który składamy w danym banku na określony czas. Wybór terminów jest bardzo duży. Dostępne są lokaty na okres od jednego dnia do kilku lat. Zwykle za przedterminowe wyjęcie pieniędzy z lokaty, czyli jej zerwanie ponosi się finansowe konsekwencje. Bank w podpisywanej umowie otwarcia lokaty zaznacza, że naliczone w trakcie do zerwania odsetki zostaną obniżone lub nie będzie ich wcale. Przeważnie da się przewidzieć jakie środki będziemy mieć po upływie terminu lokaty, bo oprocentowanie jest stałe, ale zdarzają się też takie ze zmiennym oprocentowaniem.
Konto oszczędnościowe jest lepsze dla osób które potrzebują swobody jak chodzi o dysponowanie swoimi oszczędnościami. Pieniądze można zawsze wpłacać i wypłacać z rachunku. Zdarza się, że wypłaty są limitowane opłatami. Rachunki oszczędnościowe działają w oparciu o oprocentowanie zmienne.
Dla kogo najlepszym rozwiązaniem będzie lokata terminowa?
Jeśli mamy jednorazowy większy przypływ gotówki i chcemy uniknąć pokusy jej wydania, lokata będzie najlepszą opcją. Możliwość straty odsetek, które wypracowała nasza gotówka to swego rodzaju psychologiczna bariera. Nawet przy dość niskim oprocentowaniu, przemyślimy naruszenie naszej gotówki dwukrotnie.
Kiedy powinien wybrać rachunek oszczędnościowy?
Konto oszczędnościowe to opcja dla tych, planujących regularne oszczędzanie. To idealna forma funduszu rezerwowego. To oszczędzanie na przysłowiową „czarną godzinę”.
Pamiętajmy, że jeśli częściej niż raz miesięcznie chcemy wypłacać środki z rachunku oszczędnościowego, koszty takich wypłat pochłoną naliczone odsetki i warto w takiej sytuacji rozważyć podzielenie funduszy na kilka kont z różnym przeznaczeniem.
Obecnie lokaty są nieopłacalne. Oprocentowanie wynosi tyle samo co na koncie oszczędnościowym, przez co lokaty nie mają sensu bytu. Jest wiele kont oszczędnościowych, ale w Citi Banku 4% to naprawdę coś.