Bardzo często słyszymy obietnice, że gotówka z pożyczki pojawi się na naszym koncie w kwadrans od wypełnienia wniosku. Czy jest to technicznie możliwe do wykonania? Jak firmy realizują takie obietnice, zwłaszcza jeśli nie musimy nawet wychodzić z domowego zacisza. W dalszej części postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.
Na czym polega fenomen pożyczek w kwadrans?
Pożyczki w porównaniu do kredytów wymagają do przelania gotówki minimum formalności, dzięki czemu osoba ubiegająca się o kredyt nie musi podawać skomplikowanej historii kredytowej, zaświadczeń o zatrudnieniu i dochodach, przechodzić przez szereg skomplikowanych procedur związanych z oceną zdolności kredytowej. Tego typu formalności są trudne i czasochłonne, dlatego decyzja w sprawie kredytu może pojawić się dopiero po kilku tygodniach. W przypadku pożyczek, formalności, tak jak wspomniano na początku ograniczają się do absolutnego minimum – danych z dowodu osobistego. Firma udzielająca pożyczki sprawdza w bazach typu Baza Informacji Kredytowej i Baza Informacji Gospodarczej kondycje finansową potencjalnego klienta. Na tej podstawie decyduje o udzieleniu pożyczki.
Minimum formalności – jak to wygląda w praktyce?
Wystarczy tylko dowód osobisty? Tak, natomiast trzeba posiadać też polskie obywatelstwo i mieszkać na terytorium Polski. Poza tymi wymogami trzeba być osobą pełnoletnią – według polskiego prawa za taką uznaje się osobę mającą ukończony 18 rok życia. Niektóre firmy idą krok dalej wymagając od klientów ukończenia 20 roku życia, ma to na celu zabezpieczenie przed ewentualnymi problemami w terminowej spłacie zobowiązania, zwłaszcza, że osoby które dopiero wstępują w pełnoletność nie zawsze są w stanie podjąć samodzielnie racjonalne decyzje w sferze pieniędzy. Ponadto jedną w wymaganych informacji jakie klient jest zobowiązany podać jest numer telefonu oraz numer posiadanego rachunku. W większości firm wymagany jest przelew inicjacyjny potwierdzający przynależność numeru konta do właściciela. Natomiast są też oferty które funkcjonują bez przelewania grosza.
Czy osoba mająca już zobowiązania z tytułu pożyczek krótkoterminowych może ubiegać się o kolejną?
Pożyczki pozabankowe mają przewagę nad tradycyjnymi kredytami – firmy zajmujące się pożyczkami pozabankowymi mogą samodzielnie ustalić próg zadłużenia potencjalnego klienta, dzięki czemu klienci którzy posiadają już zadłużenie mają możliwość wyjścia z opresji finansowych bez udziału postępowania windykacyjnego. Ponadto firmy udzielające pożyczek pozabankowych często nie korzystają z informacji BIK i BIG dzięki czemu szanse na przyznanie kredytu wzrastają.
Jakie kroki podjąć przy ubieganiu się o pożyczkę w 15 minut?
Na możliwość szybkiego udzielenia pożyczki wpływa nie tylko minimum formalności ale również bardzo prosta procedura udzielenia pożyczki. Wszystkie czynności jakie są wymagane przy udzielaniu pożyczki ograniczają się do kilku prostych kliknięć na stronie internetowej. W przypadku nowych klientów pierwszym krokiem jaki należy podjąć to założenie i mailowe potwierdzenie profilu dzięki któremu będziemy mogli ubiegać się o pożyczkę. Aby założyć profil należy wypełnić odpowiedni formularz w którym podamy swoje dane osobowe. Kolejnym krokiem jest wybór kwoty i okresu w którym chcemy spłacić zobowiązanie. Na większości stron internetowych można skorzystać z bardzo funkcjonalnego narzędzia jakim jest kalkulator wysokości i harmonogramu spłat. Wskazuje on wysokość rat, wysokość prowizji i ilość rat, oraz ich rozłożenie w czasie. Krok ten kończy się przesłaniem wniosku do oceny. Ostatnim krokiem jest weryfikacja tożsamości osoby ubiegającej się o pożyczkę. Potwierdzenie zazwyczaj następuje poprzez przelanie określonej liczby środków, zazwyczaj 1 grosza na konto firmy udzielającej pożyczki lub logując się przez Internet na konto swojej bankowości internetowej. Po wykonaniu przelewu weryfikacyjnego spełniliśmy wszystkie wymagane formalności – teraz czekamy na decyzję firmy o przydzieleniu pożyczki.
Co dzieje się po przydzieleniu pożyczki?
Jeśli pożyczka została przydzielona klientowi, dostaje on przelew na konto z którego dokonał weryfikacji tożsamości. Są również inne możliwości otrzymania gotówki do ręki, jednym z nich jest udanie się do siedziby firmy udzielającej kredyt. W każdym większym mieście takim jak: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin i Białystok znajdują firmy świadczące usługi pozabankowe. Inną możliwością jest również czek GIRO – pozwalający na odbiór pieniędzy na poczcie po spełnieniu pewnych formalności. Jest to dogodna opcja dla osób starszych którym łatwiej jest podejść na pocztę niż korzystać z bankowości elektronicznej.