Przedsiębiorcy często zastanawiają się i szukają odpowiedzi na pytania takie jak: w jaki sposób otrzymać środki dla swojej firmy? Na jakiego rodzaju inwestycje można otrzymać dotację? Czym są inteligentne specjalizacje? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znaleźć można w specjalnej infografice, jaką przygotował Internet Software 12House – Ideo Sp. z o.o.
Nowo zaprezentowana przez Unię Europejską perspektywa finansowa skupiona jest w głównej mierze na wsparciu inteligentnych specjalizacji. Wprowadza ona również zmiany w kwestii otrzymywania dotacji i wymagań jakie należy spełnić, aby je pozyskać. Co szczególnie istotne dla Polski, nasz kraj otrzymał największą pulę środków wśród wszystkich państw wspólnoty. Kwota ta, porównując do poprzedniej perspektywy, zwiększyła się aż o 10 miliardów euro. Zgodnie z budżetem na lata 2014-2020 Polska otrzyma dokładnie 82,5 miliarda euro. Przy mało optymistycznym założeniu i przyjęciu średniego kursu tej waluty na poziomie 4,1 złotego, nasz kraj otrzyma ponad 338 miliardów złotych.
Główni beneficjenci funduszy dysponowanych przez Unię Europejską to przedsiębiorcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zgodnie z wytycznymi UE mogą się oni starać o zdobycie dofinansowania na takie obszary jak: cyfryzacja kraju, badania i rozwój, drogi ekspresowe i autostrady, transport nieszkodliwy dla środowiska, przedsiębiorczość czy innowacje. Chociaż wybór jest naprawdę spory, środki pozyskać można jedynie na konkretnie określone produkty. Na wysokość otrzymanego dofinansowania wpływa wiele czynników, np. województwo w jakim znajduje się firma. Szansę na największe wsparcie mają przede wszystkim firmy z województwa podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego.
Istotną nowością, która pojawiła się w obecnej perspektywie są tzw. inteligentne specjalizacje czyli obszary gospodarki i nauki najchętniej wspierane przez Unię Europejską. Powstały one m.in. po to, aby móc podnieść konkurencyjność poszczególnych regionów. Inteligentne specjalizacje wspierają branżę ICT i IT w 11 polskich województwach. Środki jakie pozyskają przedsiębiorcy prowadzący mikro lub małe firmy mogą zostać przeznaczone między innymi na zakup specjalistycznego sprzętu i oprogramowania. Pozwoli to nie tylko na wprowadzenie nowej e-usługi, ale także usprawnienie i unowocześnienie swojej działalności.